GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 13845361
*
nr 1384 5361
Fat
+ kanna, + mugg, Mullbär, Gefle, 3 delar. Längd: 8-34 cm, djup: 8-34 cm, höjd: 2-17 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 mars 2021
kl 20:07:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/3 19:07:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle kanna keramik mugg mullbär svensk keramik svenska keramiker
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:24
*
Fat
nr 1384 5361
Fat
+ kanna, + mugg, Mullbär, Gefle, 3 delar. Längd: 8-34 cm, djup: 8-34 cm, höjd: 2-17 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 mars 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/3 19:07:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle kanna keramik mugg mullbär svensk keramik svenska keramiker
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:24



